Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2011

Repeat Στόνερ στη Motorland

Ο Κέισι Στόνερ νίκησε και για λογαριασμό της Honda στο Αλκανίθ και άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στη βαθμολογία. Μόλις 13 αναβάτες είδαν την καρό σημαία.
Η νίκη στην Αραγονία κρίθηκε στον πρώτο γύρο! Όταν ο Κέισι Στόνερ προσπέρασε τον Μπεν Σπις. Ο Αυστραλός έκανε μοναχικό αγώνα, αλλά όταν έπεσε η καρό σημαία βρισκόταν 44 βαθμούς μπροστά από τον τρίτο Χόρχε Λορένθο στη βαθμολογία και ενώ απομένουν τέσσερις αγώνες για το φινάλε του πρωταθλήματος.

Μετά τη Ducati, ο Στόνερ τερμάτισε πρώτος και για λογαριασμό της (ειδικά βαμμένης για αυτόν τον αγώνα) πορτοκαλί Honda.

Ο κολοσσός από την Ιαπωνία θέλει να επαναληφθεί το 1-2 και στο Μοτέγκι σε δύο εβδομάδες με τον Στόνερ και τον Ντάνι Πεδρόσα ξανά.

Οκτώ Honda θα βρεθούν στην εκκίνηση και κρίνοντας από τη δυναμική τους, αρκετές πιθανότητες συγκεντρώνει αυτό το ενδεχόμενο, όπως και το γεγονός ότι ο Στόνερ θα φτάσει τις δέκα νίκες σε μια σεζόν όπως και το 2007 (έχει ήδη οκτώ)

Ο Μπεν Σπις έστριψε πρώτος στην εκκίνηση με τον Πεδρόσα και τον poleman Στόνερ να ακολουθούν. Μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου οι δύο Honda είχαν περάσει μπροστά με τον τρίτο της παρέας, Αντρέα Ντοβιτσιόζο να φεύγει εκτός αγώνα.

Ο Λορένθο δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό τους και στον 14ο γύρο προσπέρασε τον Σπις για να περάσει τρίτος. Αργότερα και ο Μάρκο Σιμοντσέλι προσπέρασε τον Αμερικάνο αναβάτη που μένει από δυνάμεις στους τελευταίους γύρους.

Ο Βαλεντίνο Ρόσι έγινε ο πρώτος αναβάτης φέτος που χρησιμοποιεί έβδομο κινητήρα, άρα εκτελεί και... τιμωρία. Ξεκίνησε μόνος και έρημος, δέκα δευτερόλεπτα από το pit lane πίσω από τους υπόλοιπους. Εκμεταλλευόμενος μια πτώση του Κάρελ Άμπραχαμ και ένα λάθος του Ράντι ντε Πουνιέ (στον 100ο αγώνα του στο MotoGP) βρέθηκε 14ος.

Στον έβδομο γύρο ήταν ένατος και 6.8 δευτερόλεπτα πίσω από τον Άλβαρο Μπαουτίστα. Στο τέλος του αγώνα υποχώρησε στην 10η θέση, τρεις μπροστά από τον Κόλιν Έντουαρντς που γιόρταζε τις 150 συμμετοχές στο MotoGP. Τόσο για τον Ντε Πουνιέ, όσο και για τον Έντουαρντς μόνο γιορτή δεν ήταν αυτό το τριήμερο.